Čo je to Bio alebo organická kozmetika

Bio (z nemeckého biologische) alebo Organická (z anglického slova Organic) kozmetika získava čoraz väčšiu popularitu. A to nielen vďaka marketingu, ale najmä pre jej skutočné účinky, ktoré oceňujú najmä ľudia s veľmi citlivou alebo inak problematickou pokožkou. Bio kozmetika je vhodná pre všetky typy pokožky. Pre jej čistotu ju bez obáv môže používať každý, vrátane ľudí trpiacich alergiami. Približne 60 percent toho, čo si dávame na pokožku, neskôr absorbuje naše telo. Preto by sa do kozmetických výrobkov mali používať len tie najčistejšie ingrediencie. Organické a prírodné zložky sú oveľa efektívnejšie ako chemické deriváty z ropy, či vosky a iné syntetické doplnky nachádzajúce sa v bežných kozmetických výrobkoch, ale zároveň pracujú v harmónii s pokožkou a telom. Z dlhodobejšieho hľadiska napomáhajú aj prirodzenému procesu hojenia a regenerácie.

Ingrediencie v bio (organickej) a prírodnej kozmetike

Bio (organická) kozmetika
Prísady použité v takejto kozmetike sú vypestované bez pesticídov a podľa prísnych predpisov kontrolných inštitúcií, ktoré vydávajú povolenia na ich pridávanie do výrobkov s označením „organic“ alebo „bio“. Prírodné prísady môžu byť použité v nezmenenej forme, zväčša sú však spracované, upravené a zmiešané s inými ingredienciami najmä v záujme predĺženia doby použitia výrobku, ale aj v záujme efektívnejšieho pôsobenia niektorých zložiek na daný typ pokožky.

Bežná prírodná kozmetika
Ak sledujeme reklamu na kozmetiku alebo zaostríme v supermarkete, drogérii, či lekárni na kozmetické výrobky, zistíme, že veľká väčšina výrobkov obsahuje aj prírodné zložky. Napriek tomu majú ďaleko od prírodných. V súčasnosti rastie dopyt po organických a skutočne prírodných prípravkoch a priemysel reaguje sloganmi „vyrobené na prírodnej báze“, alebo „obsahuje prírodné zložky“. Ale na rozdiel od organickej kozmetiky, ktorá musí prejsť testovaním a certifikáciou na základe dodržania prísnych kritérií, na akoby prírodnú kozmetiku sa nevzťahujú žiadne striktné predpisy. Samotný pojem „prírodný“ nie je legislatívne ošetrený. Napríklad vo Veľkej Británii slovo „prírodný“ môže byť použité na akomkoľvek výrobku, ktorý obsahuje len 1 percento ingrediencií získaných z prírody.*

(Slovenská legislatívna pojmy bio/prírodná kozmetika neupravuje.)

Ak nakupujete kozmetiku na prírodnej báze alebo obsahujúcu prírodné zložky, odporúčame Vám preštudovať si jej zloženie. Ak výrobok obsahuje niektorú škodlivú zložku, uvedenú na konci tohto príspevku, tak jednoznačne nie je prírodný.

Certifikácia bio (organickej) kozmetiky

Certifikácia organickej kozmetiky zaručuje zákazníkovi výnimočnú kvalitu a ponúka istotu, že dostanete produkt, ktorý neobsahuje zbytočnú chémiu. Všetky certifikované produkty sú označené symbolom organizácie, ktorá daný výrobok certifikovala. Každá krajina má svoju vlastnú organizáciu, alebo organizácie, ktoré výrobky prísne testujú a certifikujú. Slovenská spoločnosť OrganiCare vám ako prvá prináša kozmetické výrobky britských značiek, ktoré sú certifikované inštitúciami, ako napríklad Soil Association, Vegan Society, The Organic Farmers & Growers a Ecocert, ktoré garantujú, že všetky certifikované výrobky obsahujú organické ingrediencie podľa stanovených kritérií danej inštitúcie a neobsahujú chemikálie ako parabény a ftaláty. Naši dodávatelia takisto patria medzi etických výrobcov, dodržujú princíp tzv. fair trade a snažia sa minimalizovať negatívny dopad výrobného procesu na životné prostredie.

 

Bio kozmetika ako životný štýl

Stále viac výskumov potvrdzuje, že značné množstvo chemických látok používaných v bežnej kozmetike môže mať napríklad karcinogénne účinky alebo negatívne pôsobiť na hormonálny systém. Množstvo výrobcov organickej kozmetiky má preto jednoznačné pravidlá a zákazníci majú právo vedieť, čo daný výrobok obsahuje a do akej miery je organický. Pre tých, ktorí uprednostňujú holistický prístup (celostný) ku kráse, zdraviu a celkovému životnému štýlu, je používanie organickej kozmetiky dobrovoľnou voľbou, ktorú robia často na základe vlastnej negatívnej skúsenosti s účinkami bežných kozmetických výrobkov spôsobujúcich podráždenie pokožky, vyrážky či ekzémy.

Účinky organických produktov však nemusia byť viditeľné po prvom použití. Vaša pleť sa na začiatku môže aj zhoršiť, ako dôsledok vylučovania toxínov nahromadených používaním bežných výrobkov, napríklad na báze minerálneho oleja. Avšak dlhodobé používanie organickej kozmetiky spolu so zdravým životným štýlom prispeje ku kráse a čistote vašej pokožky. Pri výbere výrobku organickej kozmetiky Vám odporúčame preštudovať si jeho zloženie a overiť si či je vhodný pre Váš typ pleti alebo problém ktorým trpí.

Prečo teda používať certifikovanú bio (organickú) kozmetiku?

 • Bio kozmetika je vyrábaná len z čistých prírodných látok (bez použitia pesticídov) - teda z rastlinných extraktov a olejov, kvetovej vody i esenciálnych olejov s vysokým obsahom minerálov, vitamínov, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Čisté, prírodné látky majú trvalejšie, regenerujúce a hydratujúce účinky na pokožku.
   
 • Až 60 % toho, čo aplikujeme na náš najväčší orgán – pokožku sa vstrebáva do tela (na tomto princípe pracujú napr. hormonálne či nikotínové náplaste)
   
 • Väčšina kozmetických prípravkov proti starnutiu pokožky drasticky ovplyvňuje štruktúru pleti. Tým pokožka stráca prirodzenú obranyschopnosť a je omnoho viac vystavená vonkajším vplyvom - toxickým látkam v ovzduší, solárnej radiácii, či UV žiareniu. Dôsledkom je vyššie riziko rakoviny kože. 
   
 • Syntetické látky, ktoré každá bežná kozmetika obsahuje, sa v ľudskom tele prirodzene nevyskytujú. Preto ich organizmus ani nevie spracovať. Alergické reakcie tak môžu byť prirodzeným následkom dlhodobého a každodenného používania kozmetických prípravkov s vysokým obsahom chemických látok.*
   
 • Medzi Bio kozmetikou a kozmetikou označenou ako prírodná je zásadný rozdiel. Označenie „prírodná“ nezaručuje nepoužitie chemických látok. Výrobok označený „obsahuje prírodné zložky“ či „vyrobený na prírodnej báze“ môže byť použitý na produkte s len 1% obsahom ingrediencií získaných z prírody.**
   
 • Skutočné použitie prírodných a neškodlivých ingrediencií zaručuje certifikácia, ktorej sa Bio kozmetika musí podrobiť.
   
 • Používaním Bio kozmetiky nielen robíme niečo pre svoje zdravie, ale navyše aj šetríme, keďže ju stačí používať v malom množstve.
   
 • Bio kozmetika nie je testovaná na zvieratách. 
   
 • Jej používaním podporujete aj udržateľný rozvoj životného prostredia.

*(Najnebezpečnejšie škodlivé látky bežne sa vyskytujúce v kozmetike sú parabeny, ftaláty, minerálny olej a ropné deriváty, bisabol, AHA a BHA kyseliny, limonen, sodium lauryl sulphate (SLS), triclosan, DEA, TEA, geneticky modifikované ingrediencie, syntetické vône a farbivá. )

**(Vzťahuje sa na legislatívu v UK. Slovenská legislatívna pojmy bio/prírodná kozmetika neupravuje.)

Prehľad najčastejšie používaných škodlivých ingrediencií vyskytujúcich sa v bežnej pleťovej, telovej kozmetike a dekoratívnej, ktorým odporúčame, pokiaľ je to možné, sa vyhýbať

 • Parabény: používajú sa ako konzervačné látky vo veľkom množstve v bežnej aj v luxusnej telovej a pleťovej kozmetike. Parabény pracujú na báze blokovania, resp. potláčania aktivity enzýmov. Zvyšky parabénov sa našli v tkanive ľudských prsníkov, ale spojenie s rakovinou prsníkov nebolo zatiaľ potvrdené. (1) Je dokázané, že parabény majú estrogénny efekt (dokážu imitovať hormóny). Špeciálne propyl parabén má značne negatívny vplyv na mužské reproduktívne orgány – znižuje produkciu spermií. (2) 
   
 • Sodium Lauryl Sulphate (SLS): je to saponát, nachádza sa v 90% bežných šampónov, vrátane detských, v zubných pastách, sprchovacích géloch a kúpeľových prísadách. Pridáva sa kvôli tvorbe peny. Je to leptavé čistidlo, ktoré môže spôsobovať podráždenie pokožky, očí a povrchu hlavy. Podľa britskej Women's Environmental Network existujú dôkazy, že SLS má negatívne účinky na reproduktívny a imunitný systém a môže poškodzovať pečeň. (3) 
   
 • Minerálny olej a ropné deriváty používané ako ingrediencie: minerálny olej je derivát surovej ropy a vo veľkom množstve sa nachádza v bežných kozmetických výrobkoch, vrátane detských olejov, kúpeľových prípravkov a telových mliek. Na pokožke vytvára mastný film, čo na začiatku používania zanecháva príjemný pocit hebkosti. Časom sa však kvalita pleti zhoršuje, prípadne sa začnú tvoriť kožné problémy, ako sú napríklad ekzémy - keďže pokožka neprepúšťa kyslík, a to spôsobuje zadržiavanie toxínov. Petrochemikálie používané v kozmetike, vrátane propylén glycolu, SD alkoholu a benzénu sú toxické. Napríklad benzén sa používa ako rozpúšťadlo vo farbách a lakoch na nechty, je toxický aj v malom množstve a má karcinogénne účinky. (4) Propylén glycol vysušuje pokožku a môže spôsobovať kontaktnú dermatitídu. (3) 
   
 • DEA (Diethanolamine), TEA (triethanolamine): sú bezfarebné tekutiny, alebo môžu byť vo forme kryštalického alkoholu. Používajú sa ako rozpúšťadlo, emulzifikátor, alebo saponát (zvlhčovací prvok). V kozmetických výrobkoch reagujú ako zmäkčovadlo. Problém vzniká, ak sa kombinujú s ingredienciami, ktoré reagujú ako nitrosating prvok (napr. 2-bromo-2-nitro-propane1,3-diol), alebo sú kontaminované dusičnanom sodným. (5) Aj keď neexistuje dôkaz spojitosti s rakovinou, výskumy dokumentujú, že tieto prvky sú karcinogénne u zvierat. (6) 
   
 • GM (geneticky modifikované) ingrediencie: GM sú stále horúcou témou rôznych diskusií, zatiaľ však neexistujú dostatočne validné testy, ktoré by zhodnotili celkový efekt GM na ľudský organizmus. Napriek tomu sú k dispozícii štúdie, ktoré potvrdzujú signifikantný negatívny efekt niektorých GM plodín na biologickú diverzifikáciu. 
   
 • Ftaláty (DBP / DMP / DEP): Ftaláty sú skupinou esterov kyseliny ftalovej a využívajú sa najmä v rozmanitých priemyselných a spotrebiteľských aplikáciach ako zmäkčovadlo polymérov, prevažne PVC (polyvinylchloridu). Avšak používajú sa aj v kozmetickom priemysle - nachádzajú sa v rúžoch na pery, lakoch na nechty a sprejoch na vlasy, najmä v kozmetických produktoch vyrábaných mimo EÚ. Ftaláty sa ako ingrediencie často neuvádzajú na etiketách kozmetických výrobkov a bývajú zahrnuté pod názvom parfém/fragrance. Majú dokázateľný nepriaznivý účinok na hormonálny systém – znižujú plodnosť a zapríčiňujú chybný vývoj mužských plodov. (3) DEHP a DBP sú podľa smernice EU 67/548/EHS, o klasifikácii a označovaní nebezpečných látok, zaradené medzi reprotoxické látky. 
   
 • Syntetické vône: aj keď nie sú jednoznačné dôkazy, že parfémy vyvolávajú alergie, deti sú viac senzitívne na syntetické vône a môže sa u nich rozvinúť alergická reakcia. (6) Najnovšia štúdia americkej Environmetal Working Group potvrdila, že bežne používané parfémy a toaletné vody obsahujú zhruba 14 skrytých chemikálií, ktoré nie sú uvedené na obale. Medzi týmito chemickými látkami sa nachádzajú aj také, ktoré súvisia s narušením hormonálneho systému a alergickými reakciami a veľa ďalších látok, ktoré ešte neboli testované z hľadiska zdravotného rizika. (7) 
   
 • Syntetické farbivá: rovnako ako syntetické vône, aj farbivá môžu vyvolať alergickú reakciu alebo podráždenie pokožky. Niektoré farby boli asociované s hyperaktivitou. (4) 
   
 • Kyseliny glykolové a jej deriváty sú zname aj ako Alpha Hydroxid Acids (AHAs): používajú sa ako ingrediencie vo výrobkoch na exfoliáciu pleti, nakoľko dokážu preniknúť veľmi rýchlo do pokožky a prispieť k zmene jej štruktúry, čím urýchľujú proces penetrácie aj u iných chemických ingrediencií. Nachádzajú sa v krémoch, mliekach, maskách, exfoliačných a akné produktoch. AHAs možu spustiť reakcie imunitného systému, ktoré sa prejavia svrbením, sčervenaním a pálením pokožky, prípadne sa objavia pľuzgiere. Sú senzitívne na slnečné svetlo čím zvýšujú riziko spálenia pokožky a rakoviny kože. Napr. propylén glykol môže spôsobiť iritíciu pokožky pri koncentáícií 2% a menej napriek tomu sa používa v kozmetike v oveľa vyšších koncentráciách. (8)
   
 • Bisabolol: je derivát z harmančeka a v kozmetike sa používa ako syntetická vôňa a zvlhčovač pokožky v prípravkoch po holení, hydratačných krémoch, ochranných UV krémoch a rúžoch na pery. Rovnako ako AHAs je urýchľovačom penetrácie iných ingrediencií do pokožky. Môže spôsobovať iritíciu pokožky a jej sčervenanie. (8)
   
 • BHA (Butylated hydroxyanisole): sa používa ako konzervačná prísada do make upu, čistiacich mliek a proti vráskových hydratačných krémov. BHA sa bežne používa aj v medicínskych výrobkoch napr. isotretinoin resp. Accutane/Roaccutane. Niekoľko výskumných štúdií potvrdilo karcinogénne účinky BHA u mužov v podobe testikulárnej rakoviny a zníženia plodnosti a ich imitujúce vlastnosti ženského hormónu estrogén. Účinky na pokožke sa môžu prejaviť svrbením, pálením, žihľavkou a pľuzgierami. (10)
   

Zdroje

 1. Byford, Shaw, Hall, Coldham, Drew, Pope, Sauer, Horton, Darbre (collective) (2002), Oestrogenic activity of parabens in MCF7 human breast cancer cells;(2002) Oestrogenic activity of isobutylparaben in vitro and in vivo & (2003) Oestrogenic activity of benzyl-paraben
 2. Oishi, S. (2002) Effects of propyl paraben on the male reproductive system
 3. Women's Environmental Network (2002/3) www.wen.org.uk
 4. Bevan, S. (2004) Pure Living
 5. www.thecosmeticsite.com/news/news_industry.html
 6. Bronaugh,R.L and Maibach, H.I. (1999) Percutaneous Absorption; Drugs - Cosmetics - Mechanisms - Modelling; 3rd edition
 7. Environmetal Working Group (2010) Not so sexy, hidden chemicals in perfumes and cologne www.ewg.org/notsosexy
 8. Mellowship, D. (2009) Toxic Beauty: How hidden chemicals in cosmetics harm you
 9. Darbe, P.D. (2003) Underarm Cosmetics & Breast Cancer
 10. Epstein, S. S. (2006) Unresonable Risk: How to Avoid Cancer from Cosmetics and Personal Care Products

Informácie o produktoch

Informácie o kozmetických výrobkoch všetkých značiek, ktoré ponúkame nájdete na: www.organicare.sk 
Radi Vás privítame aj v našej skupine na Facebooku: www.facebook.com/group.php?gid=129225727110461 

Všetky práva vyhradené © 2011 OrganiCare
Všeobecné obchodné podmienky