Bambucké maslo pozná snáď každá žena – jeho priaznivé účinky v kozmetike na tvár, telo a vlasy sú známe už veľmi dlho. Málokto však má čas zháňať informácie, ako sa bambucké maslo vyrába, v akej kvalite a čo znamená Global Shea Alliance (Globálna aliancia bambuckého masla), ktorej členom je aj spoločnosť PHB.

Bambucké maslo sa vyrába z orieškov bambuckého stromu, ktorý rastie v Afrike (napr. Senegal, Mali,...). Samotná výroba môže byť ručná alebo aj pomocou strojov, pre kvalitu výsledného produktu je však dôležitejšie, či bambucké maslo prešlo procesom rafinácie alebo je čisto prírodné.

Samotná výroba pozostáva z nasledovných krokov:

  • Lúpanie jadier orechov. Túto činnosť zväčša vykonávajú rôzne africké spoločenstvá žien, ktoré spoločne rozbíjajú škrupiny orechov kameňmi.
  • Drvenie a praženie jadier. Je to ťažká práca, keďže sa vykonáva na priamom slnku a v dyme.
  • Vymiešanie na hladkú pastu.  Do nej sa potom pridáva voda a rozmieša sa rukami.
  • Oddelenie masla. Pridaná voda má za následok jednoduchšie oddelenie masla. To vypláva na povrch v štruktúre podobnej tvarohu. Maslo sa zozbiera a prebytočná voda sa vytlačí. Následne sa získané maslo taví na otvorenom ohni a odparí sa z neho zostatková voda.

Kvalitné bambucké maslo má vysoký obsah mastných kyselín, obsahuje vitamíny A a E, ktoré fungujú ako antioxidant.  Na pleť má naozaj blahodarné účinky – hydratuje, zvláčňuje, vyživuje, pomáha pri liečbe akné, psoriázy, ekzému, či poraneniach pokožky.

Na výrobkoch niekedy nenájdete údaj, ktorý deklaruje, v akej kvalite je dané maslo. Na trhu sa ponúkajú výrobky v triede A (najkvalitnejšie, maslo extrahované vodou), triede B (bol použitý chemický proces rafinácie), až po triedu D, kde môžete nájsť nečistoty. Hoci farba konečného výrobku závisí od miesta, kde bolo vyrobené, v princípe platí, že kvalitné maslá majú béžový, sivastý až žltohnedý nádych a biele maslá prešli procesom rafinácie.

Keďže priemysel okolo bambuckého masla zaznamenal v posledných rokoch veľký rozmach, vznikla potreba vytvorenia spoločnosti, ktorá by na výrobu a spracovanie dohliadala. Touto spoločnosťou je Global Shea Alliance, ktorej hlavným poslaním je podpora a zlepšenie životných podmienok chudobných afrických komunít, kde sa surovina pestuje, aj spracúva. Snažia sa, aby rozvoj tohto priemyslu bol udržateľný a nemal negatívny dopad na životné prostredie.

V našej ponuke ho môžete nájsť skoro vo všetkých pleťových krémoch, maskách a v telovom masle značky PHB.

Pridať nový komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Vyplnením CAPTCHA nám dáte najavo že ste človek a nie (spamovací) robot.
Image CAPTCHA
Napíšte znaky z obrázka.
Všetky práva vyhradené © 2011 OrganiCare
Všeobecné obchodné podmienky