Pri zaraďovaní novej rady prípravkov na umývanie som narazila na zaujímavú novú rastlinku s exotickým názvom Quillaja Saponaria. Jedná sa o strom pôvodom z Chile a v slovenčine je známy pod názvom mydlový strom. Je neopadavý, vždy zelený, rastie v horúcom podnebí centrálneho Chile a môžete ho nájsť aj v nadmorských výškach nad 2000 m. Dorastá sa výšky až do 20 metrov. Má hrubú, tmavú kôru, lesklé, kožovité listy, biele kvety a suché plody s piatimi dutinami, pričom každá z nich obsahuje 10-20 semien.

Z vnútornej časti kôry sa vyrába prášok, ktorý sa používa ako ekologická náhrada klasického mydla.  Obsahuje glukozidový saponín, ktorý pri styku s vodou vytvára penu, avšak iba purifikovaný saponín dosahuje kozmeticky akceptovateľnú kvalitu.  Jeho využitie je naozaj mnohostranné. Okrem kozmetického priemyslu sa používa aj vo farmaceutickom priemysle, ako potravinové aditívum, ako prídavná látka do poľnohospodárskych práškových postrekov, alebo aj ako súčasť penových hasiacich prístrojov.

V medicíne sa používa najmä pri problémoch dýchacích ciest, kde pomáha riediť a uvoľňovať hlien. Má vysoký obsah saponínov – prírodných zložiek s horkou chuťou – ktoré vytvárajú mydlu podobnú penu. V kozmetike sa používa ako súčasť šampónov, holiacich krémov, či tekutých mydiel. V literatúre sa nachádzajú zmienky o jeho protizápalových účinkoch, prevencii proti akné alebo účinkoch proti rakovine. Používa sa aj ako prídavná látka do nealkoholických nápojov alebo piva. Pri konzumácii saponínov z mydlového stromu je však nutné byť obozretný. Sú totiž potenciálne jedovaté a nemali by byť konzumované vo väčšom množstve, ako je obsiahnuté v obchodovaných výrobkoch.

V našej ponuke ju môžete nájsť napr. v:

V telových sprchových géloch a tekutých géloch na ruky

Pridať nový komentár

Plain text

  • Nie sú dovolené žiadne HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
CAPTCHA
Vyplnením CAPTCHA nám dáte najavo že ste človek a nie (spamovací) robot.
Image CAPTCHA
Napíšte znaky z obrázka.
Všetky práva vyhradené © 2011 OrganiCare
Všeobecné obchodné podmienky