Dánsko zakázalo používanie parabénov v detskej kozmetike

Správa

Dánsko sa stalo prvou krajinou v EU, ktorá zakázala používanie parabénov v kozmetických výrobkoch pre deti mladšie ako 3 roky! Týka sa to propyl parabénu a butyl parabénu, ktoré majú dokázateľný estrogénny účinok na ľudský organizmus (napodobňujú účinky hormónu estrogén).

Dánska ministerka životného prostredia vyhlásila v decembri 2010: “Čakali sme 5 rokov na dokumentáciu od kozmetického priemyslu, ktorá by potvrdila že parabény nenarušujú endokrinný systém. Je jasné že priemysel nie je schopný poskytnúť dostatok takýchto dôkazov.”

Ďalšou zaujímavosťou je aj fakt, že ani vedecká komisia EU pre spotrebiteľské produkty (SCCP) nedokázala v roku 2006 potvrdiť či kozmetické výrobky obsahujúce parabén do výšky koncentrácie 0,4%  (limit povolený v EU) môžu byť bezpečne používané.

Ako sme už uviedli na našej stránke, parabény sa používajú ako konzervačné látky v prevažnej väčšine kozmetických výrobkov nielen pre deti ale aj dospelých. Najvyššie pokrytie majú v krémoch proti vráskam.

Nedávna dánska štúdia potvrdila, že po aplikácii parabénu na pokožku sa táto chemikália objaví v krvi už po niekoľkých hodinách. Dr. Philippa Darbre a jej kolegovia z anglickej univerzity v Readingu testovali 20 vzoriek z ľudských prsníkov postihnutých nádorom, a objavili zvyšky parabénov v každej vzorke, čo znova potvrdzuje, že parabény sa dokážu vstrebať cez ľudskú pokožku do tela a tam sa akumulovať.

Vo väčšine krajín predstavitelia zdravotného sektoru považujú nízku úroveň parabénov v tele za bezpečnú. Na otázku dôsledkov z dlhodobého hľadiska však zatiaľ odpoveď nemajú.

Je však isté, že Dánsko nezostane osamotené v tomto kroku. Austrália a Nový Zéland tiež uvažujú o zákaze používania parabénov vo výrobkoch osobnej hygieny, kozmetiky a špeciálne v krémoch proti vráskam. Vďaka zvýšeniu informovanosti o pozitívnych účinkoch používania čistej bio kozmetiky a rastúcemu záujmu spotrebiteľov o zdravší životný štýl sa možno dočkáme aj zákazu používania parabénov na EU úrovni. A to nielen v detskej kozmetike.

Spracovala: M. Grossmanova

Zdroje:

ENDS News: http://www.endseurope.com/25301?referrer=search

Darbre PD, Charles AK. Environmental oestrogens and breast cancer: evidence for combined involvement of dietary, household and cosmetic oestrogens. Anticancer Research 30 (3): (2010)

Darbre PD. Underarm antiperspirants/deodorants and breast cancer. Breast Cancer Research 11 (suppl 3): S5 (2009)

Všetky práva vyhradené © 2011 OrganiCare
Všeobecné obchodné podmienky